Dla kogo psychoterapia grupowa?

together-235128_640Psychoterapia grupowa ma tę zaletę, że w spotkaniach terapeutycznych uczestniczą osoby, które mają podobne problemy. Choć początkowo nie jest łatwo się przełamać i opowiadać o swoich problemach nieznajomym osobom, to z czasem uczestnicy się otwierają i doceniają formę grupowej terapii.

W psychoterapii grupowej dobrze odnajdują się osoby z zaburzeniami emocjonalnymi, a także osoby depresyjne i lękowe. Ale nie tylko – wszystko zależy od grupy tematycznej; są więc grupy dla AA, DDA, dla bliskich osób, które chorują na raka, dla osób z anoreksją i bulimią.

Psychoterapeuci, którzy prowadzą grupową terapię wysoko oceniają jej skuteczność. Grupę prowadzi zazwyczaj dwóch terapeutów, a to oznacza, że mogą wymienić się doświadczeniami.

Jedną z odmian psychoterapii grupowej jest psychodrama, która jest techniką terapeutyczną polegająca m.in. na redukcji napięcia poprzez działanie tj. odgrywanie ról. Dzięki psychodramie uczestnicy zyskują wgląd do swoich uczuć – a terapeuci mogą postawić trafną diagnozę.

Psychodrama polecana jest zwłaszcza pacjentom z depresją, fobią społeczną, lękami, natręctwami, obsesjami, mobbingiem, uzależnieniami, z problemem tożsamości seksualnej.