Grupa dla AA w ramach psychoterapii grupowej

chairs-486216_640Osoby z problemem alkoholowym muszą się leczyć. Uzależnienie od alkoholu wcześniej czy później głęboko zaburza nie tylko relacje rodzinne, ale także relacje zawodowe. Niezwykle ważna jest postawa alkoholika – musi zrozumieć, że ma poważny problem i musi chcieć pójść na terapię.

Wysoko wykwalifikowani psychoterapeuci prowadzą terapię w oparciu o program dla osób uzależnionych od alkoholu.

Alkoholicy w ramach psychoterapii grupowej przychodzą na spotkania w grupie, która liczy kilka lub kilkanaście osób (np.8 lub 14).

Wielu psychoterapeutów wskazuje na fakt, że jest spora ilość osób uzależnionych od alkoholu woli uczestniczyć w psychoterapii grupowej niż indywidualnej.

Zapewne wiąże się to z tym, że wszyscy mają taki sam problem, a obecność innych uzależnionych sprawia, że łatwiej się otworzyć i opowiedzieć o alkoholizmie. Choć w początkowym okresie uczestnicy terapii niechętnie się otwierają, to z czasem przekonują się do tej formy psychoterapii.

Psychoterapeuci zgodnie podkreślają, że wyjście z nałogu alkoholowego wiąże się z ogromną pracą terapeutyczną – a pracować nad tym mają dwie strony: psychoterapeuta oraz osoba uzależniona.