Rodzina – jako grupa terapeutyczna

puzzle-210786_640Często pojawiają się problemy rodzinne, które wymagają przepracowania na sesjach psychoterapeutycznych. W takim wypadku okazuje się, że to właśnie rodzina staje się grupą terapeutyczną.

Terapia grupowa w większości przypadków łączy osoby z podobnymi problemami. Jeśli jest to grupa AA to składa się ona z osób mających problem z alkoholem. Wprawdzie jedni są już na końcu swojej drogi do wyjścia z nałogu, a inni dopiero ją zaczynają, jednak te same przeżycia dotykają wszystkich.

W przypadku terapii rodzinnej nie zawsze tak jest. Choć jeden problem dotyka wszystkich członków rodziny, to każdy jest w niego zaangażowany w inny sposób. Praca w takiej grupie może okazać się o wiele trudniejsza niż w standardowej grupie terapeutycznej.

Terapia w grupie jest bardzo ważna, ale należy też pamiętać, że często niezbędna jest także indywidualna rozmowa z psychoterapeutą. Dzięki niej każdy uczestnik może wyodrębnić swój problem i próbować go zwalczyć. Dopiero kiedy jest się świadomym swoich problemów można łączyć się w grupę i wspólnie walczyć z trudnościami całej rodziny.