Terapia indywidualna w grupie?

friends-108376_640W przypadku terapii indywidualnej terapeuta obserwuje bezpośrednio zachowania i postępy swojego pacjenta. W przypadku terapii grupowej poza relacjami terapeuta-pacjent, terapeuta może też poznawać i przeanalizować sposób funkcjonowania pacjenta w grupie.

W przypadku psychoterapii grupowej, grupa stworzona przez pacjentów jest swego rodzaju odpowiednikiem społeczeństwa. Wśród ludzi tworzących grupę nawiązują się nowe znajomości, powstają sytuacje konfliktowe, godzenie się, przebaczanie, nierzadko pojawiają się także różnorodne uczucia. Są to sytuacje, z którymi mamy do czynienia w życiu codziennym – tyle, że w grupie terapeutycznej występują w skali mikro – jeśli chodzi o ilość osób biorących udział, oraz w skali makro – jeśli chodzi o natężenie emocji. Warto pamiętać, że w ściśle określonych grupach, które do swojej dyspozycji mają określone terytorium wiele emocji bywa silnie eksponowanych.

Mimo sytuacji konfliktowych, które występują w grupie, po pewnym czasie staje się ona wsparciem dla wszystkich członków i dla każdego z osobna. Wtedy też bardzo często mówi się o terapii w grupie i poprzez grupę.