Wsparcie w grupie

hands-1445244_640Terapia grupowa ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest to, że pacjenci spotykają się z ludźmi, którzy mają podobne przeżycia do nich.

Warto zauważyć, że niezależnie od tego do jakiej grupy terapeutycznej zajrzymy zawsze będzie tam można znaleźć zrozumienie dla problemów jednostki przez pozostałych uczestników. Choć każdy kolejny pacjent zazwyczaj przychodzi na pierwsze spotkanie z bojowym nastawieniem i myślą, że nikt go tu nie zrozumie, bardzo szybko zmienia zdanie. Narkoman, alkoholik czy rozwodnik – każdy może liczyć na zrozumienie przez osoby, które przeżyły to samo lub prawie to samo.

Wartość terapii grupowej nie kończy się jednak tylko na zrozumieniu problemów współuczestników, ale również na udzieleniu im wsparcia, a często też porad zaczerpniętych z własnego życia. O tym jak radzić sobie bez alkoholu więcej wiedzą trzeźwi alkoholicy niż najlepsi terapeuci teoretycy. Podobnie w przypadku narkomanów czy innych grup z problemami. Bywa, że gdy brakuje wsparcia płynącego od rodziny i bliskich to właśnie współuczestnicy grup terapeutycznych udzielają go sobie najwięcej.